Dlaczego należy rozważyć wybór ośrodka pielęgnacyjno-opiekuńczego?

Opieka nad chorą osobą jest sporym wyzwaniem. Jednak nie zawsze wymaga "tylko" wyrzeczeń. Często do prawidłowej pielęgnacji pacjenta niezbędna jest zaawansowana wiedza medyczna. Wiele osób w dalszym stadium choroby wymaga nawet opieki całodobowej. Wtedy przychodzi moment, aby zadać sobie pytanie, co będzie najlepsze dla chorego i reszty rodziny.

Osoby, które chorują przewlekle czy wymagają rekonwalescencji po operacji, nie zawsze mogą pozostać w domu. Opieka najbliższych, choć troskliwa i pełna zaangażowania może nie wystarczyć, aby pacjent odzyskał sprawność czy utrzymał obecny stan zdrowia. Trudno też wymagać, aby jego bliscy zrezygnowali z dotychczasowego życia — pracy, hobby i czasu wolnego całkowicie poświęcając się opiece. W takiej sytuacji pomocny może okazać się zakład opiekuńczo-leczniczy.  ZOL oferuje choremu znacznie więcej niż to, co otrzymuje w domu. Oprócz wygodnych warunków do życia, może oczekiwać 24- godzinnej opieki doświadczonego personelu, spersonalizowanej rehabilitacji i jadłospisu czy aktywizacji w czasie wolnym.

Dla kogo są zakłady opiekuńczo-lecznicze?

Zanim zaczniesz rozważać możliwość skorzystania z oferty zakładu opiekuńczo-leczniczego, musisz dowiedzieć się, jakimi problemami zajmuje się dana placówka. Potem dopiero z zawężonego kręgu poszukiwań wybierzesz ten najlepszy.

Beskidzka Złatna to dom opieki dla osób z Alzheimerem i innymi chorobami:

  • cukrzycą,
  • chorobą Parkinsona,
  • demencją starczą,
  • chorobami otępiennymi,
  • chorobami układu krążenia.

Opieka całodobowa może też okazać się niezbędna w przypadku rekonwalescentów po przebytym udarze, operacji czy zawale. Wszyscy, którzy nie potrafią samodzielnie funkcjonować mogą zostać objęci opieką ZOL.

Co oferuje ZOL?

Ośrodki dla chorych na Alzheimera oferują całodobową opiekę nad osobami przewlekle chorymi. Personel składa się z wykwalifikowanych pielęgniarek, dyplomowanych opiekunów osób starszych oraz rehabilitantów. Pensjonariusze mogą także liczyć na wsparcie lekarzy specjalistów, takich jak neurolog, geriatra czy specjalista chorób wewnętrznych. To ważne, abyś wiedział, że zdrowie bliskiej osoby jest w dobrych rękach. Empatia i wiedza, jaką dysponują opiekunowie, a także rodzinna atmosfera w ośrodku mają pozytywny wpływ na samopoczucie chorych.

Aspekt duchowy jest tutaj równie ważny jak fizyczny. Domy opieki dla chorych na Alzheimera, takie jak Beskidzka Złatna, umożliwiają swoim podopiecznym korzystanie z kaplicy, terenów zielonych wokół obiektu, sali rekreacyjnej czy kawiarni. Równowaga jaką daje przebywanie w spokojnym i przyjaznym otoczeniu pomaga wrócić do zdrowia lub uczynić walkę z chorobą bardziej znośną.

Zakład opiekuńczo-leczniczy dba też o prawidłową i zbilansowaną dietę. Własna kuchnia znajdująca się na terenie ośrodka to kolejny plus — gwarantuje świeże i smaczne jedzenie z uwzględnieniem indywidualnych zaleceń dietetycznych. Wykwalifikowani dietetycy czuwają nad dopasowaniem potraw do wymagań zdrowotnych.