Jak wybrać odpowiedni Zakład Opiekuńczo-Leczniczy?

W wyborze Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego(ZOL) należy wziąć pod uwagę wiele z czynników. Jednym z nich jest lokalizacja obiektu — atrakcyjna dla rekonwalescentów, łatwo dostępna dla odwiedzających. Jednocześnie dobrze, kiedy oferuje kameralną atmosferę, z dala od ruchliwych ośrodków turystycznych, piękne krajobrazy, zieleń i spokój.  To idealne miejsca dla rekonwalescentów — pacjentów w podeszłym wieku lub po przebytych operacjach, którzy nie są w stanie funkcjonować samodzielnie.

Mimo najszczerszych chęci i miłości bliskich, często opieka nad takimi osobami jest niemożliwa. W takiej sytuacji, gdy potrzebna jest pomoc całodobowa i wsparcie medyczne wraz z profesjonalnie wyposażonym zapleczem, można rozważyć umieszczenie ciężko chorego w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym np. na Śląsku.

Dla kogo?

Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze w woj. śląskim nie podlegają rejonizacji, tzn. są dostępne nie tylko do mieszkańców z tego obszaru, ale też z Małopolski, a nawet z innych województw. Odległość przestaje być przeszkodzą, kiedy szukają Państwo wykwalifikowanego ośrodka, który ma stać się nowym domem dla chorego. Wówczas warto wybrać Zakład, który tak jak Beskidzka Złatna proponuje kompleksowe usługi, spersonalizowane pod kątem konkretnych potrzeb mieszkańców.

Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze przyjmują osoby cierpiące z powodu:

  • choroby Alzheimera,
  • demencji starczej,
  • skutków zawałów i udarów,
  • choroby Parkinsona,
  • cukrzycy,
  • chorób układu krążenia.

Pacjenci mogą skorzystać z pobytów refundowanych i nierefundowanych w kilku standardach do wyboru. Wszyscy, którzy szukają placówki dla osób wymagających stałej i długotrwałej opieki, niepełnosprawnych czy pacjentów w okresie rekonwalescencji powinni przestudiować ofertę Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych(ZOL).

Czym warto się kierować przy wyborze Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego?

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy realizuje usługi, których celem jest stała i profesjonalna opieka nad ciężko chorymi.  We wspomnianej Złatnej znajdą Państwo kadrę, wyposażenie oraz usługi, które wyróżniają to miejsce na mapie Śląska i sąsiedniej Małopolski. Placówki tego typu gwarantują:

  • całodobową opiekę lekarzy specjalistów, pielęgniarek oraz innych wykwalifikowanych osób, w tym fizjoterapeutów,
  • własną kuchnię, która jest świeża i serwuje wartościowe dania, a jej menu jest dopasowane do preferencji oraz zaleceń żywieniowych wystawionych dla każdego pacjenta indywidualnie,
  • rehabilitację i terapie zajęciowe, których plan zostaje opracowany pod kątem konkretnego schorzenia i lekarskich zaleceń dla pacjenta.

Oprócz tego ważna jest przyjazna atmosfera, panująca w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym. Wiele z tych miejsc dba o rozwój duchowy mieszkańców, ich życie towarzyskie oraz zainteresowania.

Decyzja o powierzeniu opieki nad bliską schorowaną osobą nigdy nie jest łatwa. Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania czy wątpliwości warto poszukać odpowiedzi na stronie internetowej ośrodka lub skontaktować się bezpośrednio z wybranym Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym. Powszechnie stosowaną praktyką jest osobista wizyta w obiekcie, która poprzedza złożenie podania o zakwalifikowanie chorego na pobyt.