Okolica / region

Złatna- wieś położona w dolinie potoku Bystra- 8 km od granicy ze Słowacją.  Dawniej nosiła nazwę Sołki, uważano, bowiem, że rzeka Soła bierze tam swój początek. Pierwsza wzmianka o tej wsi znajduje się w księdze sądowej Państwa Żywieckiego z 1690 roku.  Dzisiejsza nazwa pochodzi od nazwy potoku Bystra , który wcześniej nosił nazwę Złotna pochodzącą podobno od śladów aluwialnego złota, na które natrafiono właśnie w tym potoku.

Na terenie Złatnej znajduje się źródło znane przez mieszkańców od dziesiątek, lat, którego wody leczą dolegliwości żołądkowe. Tu także znajduje się tzw. Stary Dwór z czasów władania tymi ziemiami przez Habsburgów oraz pozostałości po hucie szkła.

Złatna koło Ujsół, to przepięknie położona wieś, w samym sercu Beskidu Żywieckiego. Ze wszech stron otoczona górami i nieskazitelnie czystą przyrodą, jest perłą Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Wieś położona jest w dolinie potoku Bystra, okolonej od północy grzbietem Redykalnego Wierchu, od południa zaś ramieniem Grubej Buczyny. Na okolicznych szczytach, będących ulubionymi celami górskich wycieczek działają cztery przejścia turystyczne małego ruchu granicznego ze Słowacją. Są to: Przegibek – Nova Bystrica, Przełęcz Śrubita – Nova Bystrica, Wielka Racza – Osadnica i Góra Gomółka – Skalite Serafinov.

Zobacz również