Decydując się na skorzystanie z pomocy zakładu opiekuńczo-leczniczego stajemy przed koniecznością dokonania naprawdę ważnego wyboru, który będzie rzutował na życie nasze i naszych najbliższych. Dlatego przeglądając oferty różnych placówek, warto zwrócić uwagę na zakład opiekuńczo-leczniczy, który spełnia określone kryteria:
- jest usytułowany niedaleko miejsca naszego zamieszkania,
- zapewnia profesjonalną opiekę Pensjonariuszom z konkretnymi schorzeniami,
- gwarantuje wysoki standard zakwaterowania,
- dysponuje ogrodem lub inną przestrzenią, z której Pensjonariusze mogą korzystać w ciepłe dni,
- nie ogranicza kontaktu Pensjonariuszy z najbliższymi.
Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną w kraju i na świecie zdecydowana większość zakładów opiekuńczo-leczniczych oraz domów opieki ograniczyła lub całkowicie zakazała odwiedzin Pensjonariuszy na terenie placówek. Jest to działanie podyktowane względami bezpieczeństwa, a swoboda kontaktów z Pensjonariuszami z pewnością zostanie przywrócona tak szybko, jak to tylko możliwe. Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ wybór zakładu opiekuńczo-leczniczego w tym wyjątkowym dla nas wszystkich czasie jest jeszcze trudniejszy i wymaga od Pensjonariuszy i ich rodzin ogromnego zaufania, gdyż nawet możliwość pokazania placówki osobom z zewnątrz jest bardzo ograniczona.
Zakład opiekuńczo-leczniczy a schorzenie
Decyzja o skorzystaniu z pomocy placówki opiekuńczej najczęściej wynika z określonych problemów zdrowotnych przyszłego Pensjonariusza, z którymi rodzina i najbliżsi nie są już w stanie sobie poradzić w warunkach domowych. Dlatego też, wybierając zakład opiekuńczo-leczniczy należy zwrócić uwagę na jego specjalizację. Kierując swoją ofertę do Pensjonariuszy borykających się z bardzo konkretnymi schorzeniami i problemami zdrowotnymi placówka na ogół dysponuje pełnym zapleczem – od wykwalifikowanego personelu i pomocy lekarzy specjalistów, aż po niezbędny sprzęt rehabilitacyjny. Istotne pod tym względem jest również odpowiednie zaplecze lokalowe. Obiekt musi być bezpieczny, a zarazem zapewniać relatywnie dużą swobodę przemieszania się – jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera, która nie rzutuje na sprawność fizyczną. W przypadku osób przewlekle chorych cierpiących na choroby nie obniżające sprawności intelektualnych niezwykle ważne jest także zabezpieczenie rozrywek intelektualnych oraz przestrzeni do rozwijania i kontynuowania wcześniejszych pasji. To pozwala utrzymać dobry nastrój i w sposób bezpośredni przekłada się na jakość życia osoby chorej.